ZAJÍMAVOSTI

Opilá sklenice

Jídelna v Hrádku u Nechanic se pyšní skleněnou číší, která pojme půl druhého litru vína. Říká se jí vilkum neboli „vítací pohár“ a slouží k přivítání hosta ve společnosti. Hostitel vždy příchozímu nabídl pohár plný vína. Tomu, kdo ho dokázal vyprázdnit naráz, byl podán diamantový prsten, jímž pak na věčnou památku „hrdinného činu“ vyryl své jméno do skla číše. Pohár je starý asi čtyři sta let, nicméně zdobí ho jen pětatřicet podpisů – navíc nečitelných. Avšak vezmeme-li v potaz, čím museli jeho podpisovatelé projít, není třeba se divit.

Šlechtická seznamka

Skleník v Dámském kabinetu je plný gothajských almanachů. Jedná se o knihy se soupisem žijících šlechtických rodin včetně údajů o jejich majetku. Nechybí v nich sociálně důležité informace o skandálech ani speciální seznam nezadaných aristokratů, který opět doplňuje stručné pojednání o velikosti jejich bohatství. Tyto almanachy vychází každoročně dodnes.

Podivné obrazy

Zámeckou knihovnu zdobí sbírka děsivých obrazů. Dvanáct portrétů zohyzděných lidských tváří pochází z 18. století, ale nikdo neví, kdo je jejich autorem, ani jak se na Hrádek dostaly. Je možné, že si sem sbírku přivezl lékař Karel Boromej z Harrachu jako názornou učební pomůcku. Kromě několika malomocných jsou zde vyobrazeny ženy s ochrnutou půlkou tváře a rakovinou mízních uzlin či muž trpící rozštěpem patra a předkusem.

Sedmero časoměřičů

Při prohlídce Hrádku u Nechanic by vaší pozornosti neměly uniknout hodiny. Ve Zlatém sálu se maskují za sochu orlice, jejíž cesta na zámek byla poněkud komplikovaná. Od ruského cara Petra I. ji dostal císař Leopold I. a k Harrachům se dostala až při dražbě panovníkova majetku. Orlice prý každou hodinu mávala křídly, klapala zobákem a koulela očima. Podobný časoměřič je na světě už jen jeden – v petrohradské Ermitáži.

Pracovnu hraběnky zdobí hodiny s černouškem, který prý zase každou celou hodinu kroutil hlavou – snad nevěřícně nad tím, jak ten čas letí. Hudební hodiny naleznete v Herně. Denně hrávaly čtyřiadvacetkrát – pokaždé jinou melodii, aby panstvo, bavící se hrou kulečníku, nemuselo zvedat oči od stolu. Nad rodokmenem v Knihovně jsou přesýpací hodiny, rozdělené na čtyři sloupky. Díky tomu na nich lze odměřovat hodinu po patnácti minutách. Jiné hodiny v Rodinném salonu ukazují kromě času i fáze Měsíce či postavení Slunce a planet vůči zvěrokruhu.

Nicméně Harrachové šli s dobou a na jejich zámku najdete i jedny z prvních digitálních hodin, které byly vyrobeny v Anglii roku 1930. Největší úžas však stále vzbuzuje křesadlový budík, umístěný v Pracovně hraběte. Na hodinovém strojku, pocházejícím ze 17. století, nastavil pán požadovanou hodinu, v níž pak křesadlo vykřesalo jiskru. Ta zapálila doutnák miniaturního děla, které vystřelilo.

Čáry a kouzla se sádrou a dřevem

Architekti, kteří měli stavbu Hrádku u Nechanic na starost, byli pěkní filutové. Krom toho, že celý zámek z poloviny 19. století dokázali vyprojektovat tak, aby neznalí soudili, že se jedná o pár set let starší šlechtické sídlo, dodnes matou i použitým materiálem. V Ložnici hraběnky zdobí strop svorníky, které vypadají jako ze dřeva. Ale nenechte se mýlit, jde jen o natřenou sádru. Naopak zábradlí Západního schodiště, které se tváří jako kamenné, ze dřeva je. To bylo natřeno směsí sádry, písku a barviv, že je dnes od pravého pískovce k nerozeznání.

Šeredné panstvo

Bývalou Letní jídelnu zdobí mimo jiné portréty císaře Leopolda I. a jeho manželky Eleonory Magdaleny Falcko-Neuburské. V 17. století byl tento pár pokládán za nejošklivější v Evropě. Škodolibý úsměv vám dozajista na tváři vyloudí i pohled na dva portréty komtesy Dietrichsteinové, na nichž je patrné, co s dámou udělá čtyřicet let. Rodinný salon zdobí obraz, zpodobňující Eleonoru da Gonzaga. Podle pověsti prý paní chtěla být zvěčněna krásnější než ve skutečnosti. Malíř jejímu přání vyhověl, nicméně když mu pak nezaplatila, rozzlobil se a na obraz přimaloval šklebícího se mopslíka, do jehož výrazu ukryl skutečnou Eleonořinu podobu.

Kontakty

Zámek Hrádek u Nechanic
503 15, Nechanice
tel.: +420 495 441 244
e-mail: zamek.hradek@josefov.npu.cz

Informační centra Hradec Králové
Gočárova 1225
500 02, Hradec Králové
tel.: +420 495 534 482
fax: +420 495 534 485
e-mail: icko@ic-hk.cz

Velké náměstí 165
500 01, Hradec Králové
tel./fax: +420 495 580 492
e-mail: icko2@ic-hk.cz

Apartmá Boromeum Residence
Cena od: 700 Kč os./noc
Hotel Stadion
Cena od: 373 Kč os./noc
Penzion U České Koruny
Cena od: 738 Kč os./noc
Přidat hotel