PROHLÍDKOVÉ TRASY

I. TRASA přízemí a první patro zámku
(Vstupní hala Rytířský sál Zlatý sál - Mühlgrubský salon Jídelna Herna Knihovna Dubové schodiště Apartmá hraběte a hraběnky Dětský pokoj Pokoje komorné Letní jídelna Lovecký pokoj Pokoje pro hosty Rodinné pokoje Orientální salon Kancelář správce Sakristie Kaple sv. Anny)

II. TRASA přízemí zámku bezbariérový přístup
(Rytířský sál Zlatý sál - Mühlgrubský salon Jídelna Herna Knihovna Dubové schodiště Kancelář správce Sakristie Kaple sv. Anny)

PROHLÍDKA ZÁMKU

Slavní Harrachové a sál ze zlata

Nenavodí-li vám atmosféru starobylého šlechtického sídla už Vstupní hala, zdobená křížovou klenbou, sgrafitem a sbírkou zbraní, pak v Rytířském sále podlehnete kouzlu slavné středověké minulosti určitě. Právě zde vítal zámecký pán své hosty a za ukazování erbů a portrétů je seznamoval s historií svého rodu. Je zde portrét Leonharda IV., který získal Řád zlatého rouna, Karla I., jenž si razil vlastní mince, i Arnošta Vojtěcha, pražského arcibiskupa a později kardinála. Z jeho rukou převzali královskou korunu tři panovníci, celkem třikrát se účastnil volby papeže a roku 1655 za něj byl málem zvolen.

Rytířský sál navazuje za sál Zlatý – patrně nejkrásnější místnost celého zámku. Krom klavíru, převlečeného za vyřezávanou skříň; krbu, obloženého pětadvaceti tunami mramoru; a kazety na vrchcáby, jejíž víko je zhotoveno z pětatřiceti druhů dřeva; tu stojí za pozornost především zlacené tapety. Pocházejí ze 17. století a tvoří je kožené obdélníky s kolorovanými ornamenty. Na každý obdélník padlo celé tele.

Židle naopak a tajné dveře

Přízemí zámku je stejně jako první patro rozděleno na dámskou a pánskou část. Prvně jmenovanou tvoří Jídelna s tajnými dveřmi do přípravny jídel a Mühlgrubský salon, do kterého celé dopoledne svítilo slunce, a tak tu byla podávána snídaně. Dnes je zde k vidění čtveřice kurfiřtských židlí, které jsou ke stolu otočený obráceně. Kurfiřté totiž sedávali obkročmo, čelem k opěradlu. Prý šlo o pozůstatek z dob, kdy rytíři celé dny chodili v brnění a tento posed byl pro ně příjemnější. Původně prý stoličky zdobily drahokamy, ty se však poztrácely roku 1866 po slavné bitvě u Hradce Králové.

Podivné skříně a falešné knihy

Pánská část přízemí zámku zahrnuje Hernu s masivním kulečníkovým stolem z roku 1842 a Knihovnu, v níž je uloženo na pět a půl tisíce svazků v osmi jazycích. Když se v místnosti zavřete, obklopí vás ze všech stran hřbety knih. Některé z nich jsou však umělé. Jedny maskují tajná dveře, další naleznete v místech, kde se v navazující komnatě nachází krb. Žár z ohně by totiž mohl skutečné knihy poškodit.

Do prvního patra stoupá návštěvník po dubovém schodišti, které na první pohled upoutává pozornost faktem, že není ničím podepřeno. Jeho váha je totiž rovnoměrně rozložena do obvodových zdí. V Salonu hraběte v patře pak zaujme skříň, zdobená filigránskou řezbou. Nenechte se zmást ona skříň je jen maskovaný vchod na toaletu. Neméně zajímavou skříň je možné spatřit už v Herně. Jedná se o takzvaný kompilát – tedy mobiliář, sestavený z různých částí starého, již nepoužitelného nábytku.

Z pracovny do ložnice (a zpátky)

Pracovnu hraběte zdobí úchvatný skleněný lustr, starý víc jak čtyři sta let. Vyrobili jej na ostrově Murano v benátské laguně, kde dodnes sídlí nejstarší činné sklárny na světě.

V Koupelně pak stojí za povšimnutí porcelánová bota na koupání nohou u křesla. O tom, že byly Harrachové čistotní, svědčí i původní plstěné tapety v Ložnici hraběte. Za celou svou existenci ještě nemusely být restaurovány.

Pánské a dámské soukromé apartmány oddělují dvojité dveře se dvěma různými klíči. Každý z manželského páru měl jen ten svůj prý proto, aby bylo zajištěno soukromí. Pouze pokud hraběnka chtěla, aby choť přišel po večeři splnit manželské povinnosti, nechala mu pod prostíráním svůj klíč.

O tom, že manželka zakladatele zámku Anna Harrachová nepostrádala výtvarný talent, svědčí sbírka jejích obrázků z 40. let 19. století, která dnes zdobí Pracovnu hraběnky. V navazujícím Salonu pak na první pohled zaujme úchvatný vějíř, který je paradoxně vyroben z obyčejné slámy. A že si šlechtická rodina nežila vůbec špatně dokládá moderní elektrický boiler nad vanou v Koupelně.

Za vůní orientu

Po prohlídce Letní jídelny, která dnes slouží jako galerie, a Rodinných pokojů přichází na řadu Orientální salon, jehož vybavení sice není původní, zato na každého návštěvníka udělá nezapomenutelný dojem. Exponáty z 18. a 19. století sem byly přivezeny až z Japonska a Číny.

Kromě sedací soupravy, lakované přírodními pryskyřicemi přímo na moři, kde je minimální prašnost, tu naleznete úplnou samurajskou zbroj. Povídá se, že na koho samuraj mrkne, toho bude do konce života provázet štěstí.

Boží komnaty

Prohlídka Hrádku u Nechanic končí v prostorách, vyhrazených církevním účelům. V sakristii, kde se kněz připravoval na mši, je vystaveno několik ornátů. Patrně nejzajímavější je ten, ušitý ze svatebních šatů Marie Terezie Thurn Taxis, manželky Jana Nepomuka z Harrachu. Panna Maria a Ježíšek zde mají vyšity vlasy pravými vlasy lidskými.

Vrcholem prohlídky zámku je kaple sv. Anny, jejíž interiér je jako jediný na Hrádku čistě novogotický. Zdejší oltář vídeňského řezbáře Františka Schrotta osvětluje věčné světlo, dovezené až z chrámu sv. Marka v Benátkách. V kapli je rovněž k vidění vůbec nejstarší exponát na zámku. Jedná se o románskou kropenku na svěcenou vodu, starou pomalu tisíc let.

Kontakty

Zámek Hrádek u Nechanic
503 15, Nechanice
tel.: +420 495 441 244
e-mail: zamek.hradek@josefov.npu.cz

Informační centra Hradec Králové
Gočárova 1225
500 02, Hradec Králové
tel.: +420 495 534 482
fax: +420 495 534 485
e-mail: icko@ic-hk.cz

Velké náměstí 165
500 01, Hradec Králové
tel./fax: +420 495 580 492
e-mail: icko2@ic-hk.cz

Apartmá Boromeum Residence
Cena od: 700 Kč os./noc
Hotel Stadion
Cena od: 373 Kč os./noc
Penzion U České Koruny
Cena od: 738 Kč os./noc
Přidat hotel